torin
03 فروردین 1402 - 00:54

تیراندازی در سالی که گذشت؛ از کسب نخستین سهمیه المپیک تا امید به مدال‌آوری در هانگژو

تیراندازی جزو رشته‌هایی است که در صورت حمایت مسئولان می‌تواند در بازی‌های آسیایی هانگژو باعث افتخارآفرینی ورزش ایران شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سی‌ام بهمن ماه 1400 بود که مجمع عمومی فدراسیون تیراندازی به مرتضی قربانی اعتماد کرد و او را به عنوان رئیس انتخاب کرد تا کارهای نیمه تمام و بر زمین مانده این رشته المپیکی از سر گرفته شود.

اردوهای تیم‌های ملی تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی از 6 اسفند ماه با هدف اعزام به برزیل آغاز شد و به صورت مستمر ادامه داشت. ابتدای تیر ماه 1401 نیز اردوهای تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان در دو بخش دختران و پسران آغاز شد و به این ترتیب پس از سال‌ها نوجوانان و جوانان، مستقل در اردوها حاضر شدند.

از فرودین ماه سال 1401 در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان و در تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی و در دو بخش زنان و مردان 338304  نفر روز، اردو برگزار شد که ماحصل آن 7 اعزام و کسب 10 مدال رنگارنگ و یک سهمیه المپیک بود.

سفر 52 ساعته به برزیل

فرصت زیادی تا نخستین اعزام تیم ملی نبود و باید تمام تلاش تیم مدیریتی جدید فدراسیون معطوف می‌شد به حضور در جام جهانی تیراندازی به میزبانی برزیل که نخستین آوردگاه فدراسیون تازه در سال 1401 بود. بالاخره 18 فروردین تیم ایران عازم این رویداد مهم شد و 13 تیرانداز برای این رقابت عازم امریکای جنوبی شدند. حاصل آن اعزام سخت و طاقت فرسا 4 نشان خوش رنگ بود. میزبان تا توانست کارشکنی کرد، تا آن جا که راه داشت سنگ انداخت و با این مشکلات بود که سفر ورزشکاران کشورمان به این رویداد 52 ساعت طول کشید! یک رکورد عجیب که خستگی بی‌اندازه قهرمانان مان را در پی داشت. اما با مدال طلای تیمی تپانچه هانیه رستمیان، گلنوش سبقت الهی و الهام هریجانی، نقره تیمی تپانچه مردان که توسط جواد فروغی، وحید گلخندان و سجاد پور حسینی به دست آمد، برنز تیمی تفنگ زنان که  فاطمه امینی، فاطمه کرمزاده و نجمه خدمتی بر گردن آویختند و برنز میکس تپانچه جواد فروغی و گلنوش سبقت الهی خستگی ها از تن رفت.

تیراندازی ,

کسب طلای تیمی تپانچه مردان در باکو

پس از آن رویداد سخت نوبت به رقابت‌های جهانی تیراندازی در باکو رسید. 4 خرداد ماه تیم ایران راهی کشور آذربایجان شد. 22 تیرانداز در قالب تیم 31 نفره کشورمان در سه رشته تفنگ و تپانچه و تراپ در این میدان حاضر شدند. طلای تیمی تپانچه مردان با ترکیب جواد فروغی، محمد رسول عفتی و سجاد پور حسینی حاصل تلاش قهرمانان ما در باکو شد.

تیراندازی ,

در همان خردادماه مسابقه‌های جایزه بزرگ اهداف پروازی در قونیه و البته این بار در رشته اسکیت از 26 خرداد ماه تا یک تیر ماه برگزار شد و به نمایندگی از ایران 3 تیرانداز و در قالب یک تیم 5 نفره به این رقابت‌ها رفت.

کسب مدال برنز تراپ توسط یک نوجوان

مرداد امسال رقابت‌های قهرمانی اهداف پروازی جوانان آسیا به میزبانی آلماتی قزاقستان برگزار شد و محمد بیرانوند همراه با مربی خود در این رویداد، نماینده تیراندازی ما بود. اهمیت نشان برنز تراپ که بر سینه او درخشید، وقتی دوچندان می‌شود که بدانیم نخستین بار در تاریخ اهداف پروازی کشورمان یک نوجوان موفق به کسب مدال در رده جوانان شد.

تیراندازی ,

بهترین عملکرد میکس توسط یگانه

بازی‌های کشورهای اسلامی قونیه میدانی تمرینی و کوچک بود که فدراسیون تیراندازی تصمیم گرفت با 2 ورزشکار به این رقابت پای بگذارد و در میکس تراپ با ترکیب مرضیه پرورش نیا و بابک یگانه در رده پنجم ایستاد. بابک یگانه در میکس بهترین عملکرد را در بین تیراندازان حاضر داشت.

کسب نخستین سهمیه المپیک توسط هانیه رستمیان

 قهرمانی جهان مصر نخستین مرحله توزیع سهمیه المپیک 2024 پاریس بود که اواخر مهر ماه برگزار شد که در آن هانیه رستمیان ضمن شکستن رکورد خود در این ماده، سهمیه المپیک در تپانچه 25متر را به دست آورد. در رقابت‌های مصر تپانچه ایران توانست برنز تپانچه تیمی زنان با ترکیب هانیه رستمیان، مینا قربانی و گلنوش سبقت الهی، نقره تپانچه تیمی مردان با ترکیب جواد فروغی، محمد رسول عفتی و سجاد پورحسینی، برنز میکس تپانچه با ترکیب جواد فروغی و هانیه رستمیان را کسب کند. امیر محمد نکونام نیز در حالیکه در یک قدمی کسب سهمیه بود، عنوان ششم رشته تفنگ 10متر بادی را به‌دست آورد و با ثبت بهترین عملکرد در دور مقدماتی رکورد جهانی خود را در این ماده ارتقا داد.

تیراندازی ,

تیم جوانان ایران هم با 5 تیرانداز در قهرمانی جوانان جهان مصر حاضر شد. آرمینا صادقیان در تفنگ 50متر سه وضعیت برنز گرفت و همچنین ساینا تیموری عنوان هشتم رشته تفنگ 10متر بادی را ثبت کرد.

بلافاصله بعد از این رویداد با دعوت فدراسیون جهانی، 12 نفر برتر در رنکینگ جهانی در هر ماده در مصر و در مسابقات ریاست فدراسیون جهانی  با هم به رقابت پرداختند و هانیه رستیمان با توجه به قرار گرفتن در رده هشتم رنکینگ جهانی در تپانچه 25 متر، در این ماده حضور داشت و به عنوان ششم رسید.

تیراندازان با همه تحریم‌ها و مشکلات همچنان افتخار آفرین هستند

موفقیت‌های 1401 در شرایطی به دست آمد که تیراندازی ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه سال‌های اخیر دشمن، با مشکلات زیادی در تامین تجهیزات رو به رو بود. اما همانطور که رئیس فداسیون تیراندازی تاکید کرد، جوانان ما در سال‌های دفاع مقدس با دستان خالی مقابل دشمن بعثی و قدرت‌های بزرگ جهان ایستاده اند، در میدان ورزش و تیراندازی نیز جوانان ما با همه تحریم‌ها و مشکلات همچنان افتخار آفرین هستند.

تیراندازی ,

رشته تیراندازی در بین رشته‌های المپیکی و غیر المپیکی در سال 1401 با 7 اعزام جزو فدراسیون‌هایی بود که بیشترین تعداد اعزام برون مرزی را داشته است. فعالیت‌های تیراندازی در سال 1401 تنها به اعزام‌های برون مرزی محدود نبود و لیگ برتر و دسته یک تفنگ و تپانچه در دو بخش زنان و مردان برگزار شد و بیش از 500 ورزشکار تفنگ و تپانچه در قالب 73 تیم در لیگ شرکت کردند (48 تیم باشگاهی و 25 تیم از هیئت‌های استانی ) که در طول 15 دوره از برگزاری لیگ سلاح های بادی از سال 1389 تا کنون شاهد بیشترین حضور ورزشکاران و تیم‌ها بودیم که دوران پسا کرونا و اشتیاق ورزشکاران برای مسابقه، موفقیت تیراندازی در المپیک 2020 توکیو و رویکرد فدراسیون در پشتوانه سازی برای تیم‌های ملی مهم ترین دلایل استقبال از لیگ برتر و دسته یک بود.

باقری رفت، طالبی آمد

پس از حضور تیراندازان در مسابقات مصر و عدم نتیجه تیراندازان در رشته تفنگ، کمیته فنی فدراسیون تیراندازی تشکیل جلسه داد و پس از برگزاری چندین جلسه و خرد جمعی، مریم طالبی که هدایت تیم تفنگ نوجوانان و جوانان را بر عهده داشت به عنوان سرمربی تیم تفنگ انتخاب شد. پیش از این حسین باقری هدایت این تیم را بر عهده داشت.

همچنین احمد جعفرزاده به عنوان مربی هدایت بخشی از تیم تپانچه را بر عهده گرفت. نیکخو نیز به عنوان سرمربی تیم اهداف پروازی انتخاب شد.

برگزاری مسابقات داخلی

برگزاری 6 مرحله مسابقات آزاد در رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان و یک مرحله مسابقات جایزه بزرگ با حضور حدود 2500 ورزشکار از سراسر کشور برگزار شد. 6 مرحله مسابقات آزاد اهداف پروازی با حضور حدود 600 تیرانداز از سراسر کشور از دیگر مسابقاتی بود که در کشور برگزار شد.  نکونام در چهارمین مرحله مسابقات آزاد در مرحله مقدماتی این مسابقات نیز امتیاز 634.4 را ثبت کرد و رکورد تفنگ بادی مردان را که قبلاً در اختیار خودش بود 2.4 نمره ارتقاء داد.

سومین دوره المپیاد استعدادهای برتر تیراندازی کشور در رشته‌های تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی برای اولین بار با حضور بیش از 400 تیرانداز در دو بخش دختران و پسران در قالب 26 تیم برگزار شد. یک دوره مسابقات مربوط به استعدادهای کشور نیر بعد از آن برگزار شد تا مسیر فدراسیون تیراندازی بیش از گذشته به سمت شناسایی استعدادها و پشتوانه سازی برای تیم های ملی پیش برود.

تشکیل کمیته گلوله زنی و اهداف پروازی 

کمیته گلوله زنی با حمایت مرتضی قربانی برای اولین بار در فدراسیون تیراندازی راه اندازی شد. این کمیته در بدو تشکیل اقدام به برگزاری مسابقه عشایر کرد و در این دوره از  مسابقات تیراندازانی از 28 استان عشایرنشین حضور داشتند.

همچنین با همکاری دانشگاه امام حسین (ع) مسابقات گلوله زنی 300 متر اف کلاس جام شهید عبدالرسول زرین با حضور130 شرکت کننده برای اولین بار در فدراسیون تیراندازی انجام شد.  این مسابقات همچنین به میزبانی قم نیز برگزار شد که با استقبال زیادی همراه بود.

تشکیل کمیته اهداف پروازی نیز از دیگر اتفاقات مهم تیراندازی در سال 1401 بود. در ابتدا مرحوم حسین ضیایی به عنوان سرپرست این کمیته انتخاب شد اما پس از درگذشت وی، چاووشی سرپرست این کمیته شد.

تیراندازی ,

اردوی مشترک با عمان

تیم ملی تفنگ و تپانچه عمان به منظور کسب آمادگی جهت حضور در مسابقات آسیایی و جهانی با 24 تیرانداز زن و مرد راهی ایران شد و سه مرحله مسابقه دوستانه برگزار شد.

توسعه همکاری بین ایران و عمان به منظور افزایش مدال‌آوری دو کشور در المپیک و مسابقات جهانی و استفاده از ظرفیت و دانش داوران، مربیان و تیراندازان کشور ایران به منظور ارتقا و گسترش تیراندازی در کشور عمان مهم ترین دستاورهای سفرعمان به ایران بود.

تفاهم نامه مشترک فدراسیون تیراندازی و ستاد مبارزه با مواد مخدر

تفاهم نامه همکاری بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و فدراسیون تیراندازی،  به امضای سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و سردار مرتضی قربانی رئیس فدراسیون تیراندازی رسید.

کمک به تجهیز خانه‌های ورزش روستایی به خط تیراندازی با تفنگ بادی ساچمه‌ای و بهره‌مندی بهبودیافتگان و خانواده‌های آسیب‌دیده از اعتیاد از ظرفیت اماکن ورزشی استان‌های سراسر کشور با عنوان "یاریگران زندگی" از مهم ترین محورهای این تفاهم نامه است. در ابتدای این طرح که از همان زمان امضا آغاز شد، مقرر شد 5 روستا در 10 استان جهت حضور در این طرح معرفی شوند.

شناسایی استعدادهای تیراندازی در سراسر کشور و مناطق دورافتاده و همچنین جذب جوانان به ورزش تیراندازی به منظوری جلوگیری از استفاده از مواد مخدر از مهم ترین اهداف این تفاهم نامه است.

حرف آخر

در آخرین روزهای سال 1401 بود که فدراسیون تیراندازی اعزام تیراندازان به جام جهانی هندوستان به دلیل مشکلات مالی لغو کرد. این اتفاق در شرایطی افتاد که تیراندازی یکی از امیدهای اصلی کاروان ایران در بازی‌های آسیایی است و از طرفی این رشته المپیکی در سال پیش رو چند مرحله مسابقات کسب سهمیه المپیک را در پیش دارد که همه اینها مستلزم هزینه‌های بالای ارزی است.

درست است که در سال 1401 مرتضی قربانی، رئیس فدراسیون تیراندازی توانست منابع زیادی را خارج از بودجه مصوب این فدراسیون در وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک تامین و هزینه‌های اعزام‌های تیراندازان را تامین کند اما در کنار آن نباید از لزوم حمایت‌های وزارت و کمیته ملی المپیک غافل ماند چرا که این رشته اسلامی و المپیکی با حمایت بیشتر مسئولین و بخش‌های مختلف کشور می‌تواند با استفاده از ظرفیت و استعدادهای بالای خود و همچنین با توجه به تعدد مدال در بازی‌های آسیایی و المپیک، بارها باعث افتخار آفرینی و برافراشته شدن پرچم ایران در میادین مختلف بین المللی باشد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1105288