torin
02 فروردین 1402 - 21:57

انگلیس در گلوله‌های خود از اورانیوم ضعیف شده استفاده می‌کند

سخنگوی وزارت دفاع انگلیس در پاسخ به اعتراض مسکو اذعان کرد: لندن ده‌ها سال است که در گلوله‌های خود از اورانیوم ضعیف شده استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، انگلیس موضع گیری روسیه در ارتباط با ارسال گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین را رد کرد.

لندن در بیانیه ای روسیه را به انتشار «اطلاعات نادرست» در این خصوص نیز متهم کرد.

به گزارش رسانه‌ های انگلستان، سخنگوی وزارت دفاع این کشور اذعان کرد که ارتش انگلستان ده‌ ها سال است که در گلوله‌ های ضدزره خود از اورانیوم ضعیف شده استفاده می‌ کند.

وی ادعا کرد: این یک موضوع استاندارد است و ربطی به سلاح‌ های هسته‌ ای ندارد. روسیه نیز این را می‌ داند؛ اما عمدا در تلاش است تا اطلاعات نادرست ارائه دهد!

به ادعای مضحک وی، تحقیقات مستقل دانشمندان نشان داده که استفاده از اورانیوم ضعیف شده در برخی مهمات تاثیر کمی بر سلامت شخصی و محیط زیست خواهد داشت!

گفتنی است «بارونس آنابل گلدی» وزیر دفاع انگلستان دیروز از ارائه گلوله‌ های مذکور و همچنین ناوگانی از تانک‌ های چلنجر ۲ به اوکراین خبر داده بود.

در واکنش به اذعان لندن، «سرگی لاوروف» وزیر خارجه روسیه درباره ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین در سخنانی تصریح کرد: این گامی جدی به سوی تشدید بیشتر تنش است. اظهارات برخی از نمایندگان غربی مبنی بر اینکه هیچ چیز وحشتناکی وجود ندارد، هیچ جایی استفاده از مهمات با اورانیوم ضعیف شده منع نشده است و ما هیچ کنوانسیونی را نقض نمی کنیم؛ جای تعجب دارد. به یاد داشته باشید که نتایج حاصل از اورانیوم ضعیف شده در یوگسلاوی و عراق، زمانی که ده ها هزار غیرنظامی و نیروهای ناتو متحمل آسیب شدند، چه شد. افزایش شدید بیماری های سرطانی و سایر بیماری های خطرناک، همچنین خاک برای چندین دهه آلوده بود.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه دیروز سه شنبه در واکنش به ابتکار انگلیس در ارتباط با تحویل تسلیحاتی با اورانیوم ضعیف شده به کی‌ یف اعلام کرد: غرب تصمیم گرفته است با فدراسیون روسیه تا آخرین اوکراینی بجنگد نه در کلام، بلکه در واقعیت. اگر انگلیس گلوله های اورانیوم ضعیف شده را به اوکراین برساند، روسیه مجبور به واکنش خواهد شد.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه هم در این خصوص تأکید کرد: یک مرحله دیگر طی شده است، اما آنها کمتر و کمتر می شوند. مسکو شرایط در این خصوص را با دقت رصد می کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به «آنابل گلدی» معاون وزیر دفاع آمریکا که گفته بود: بریتانیا مهمات اورانیوم ضعیف شده را به اوکراین منتقل خواهد کرد، گفت: سناریوی یوگسلاوی. این گلوله ها نه تنها می کشند، بلکه محیط را آلوده می کنند و باعث سرطان در افراد ساکن در این زمین ها می شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1105122